Akik rendszeresen olvassák a blogomat, még ha nincsenek is túl sokan, remélem, érzékelték, érzékelik, hogy viszonylag ritkán szóltam Gábor Miklós magánéletéről. Most röviden mégis megteszem, s az erről szóló kis sorozatot az előző posztban már el is kezdtem. Azt gondolom ugyanis, hogy azért egy ember, egy művész életéhez a magánélet is hozzátartozik, különösen akkor, ha házastársi kapcsolatai pályatárshoz fűzik. Ezen kívül indokom lehet az is, hogy naplói nyomán kiadott könyveiben, sőt, különböző interjúiban Gábor Miklós maga is szólt erről a témáról nyilvánosan. Ezért gondoltam, hogy - csak a dokumentálás szándékával - röviden én is összefoglalom magánéletének alakulását és igyekszem, hogy ennek semmi, de semmi bulvár-íze ne legyen.
Az elmúlt alkalommal Ruttkai Éva szavait idéztem, s azzal zártam, hogy 1945 őszi estéje és az ő 1950 áprilisában történt házasságkötésük között - vagy lehet, hogy már előtte - Gábor Miklós életében felbukkant valaki.
Neve Rákosi Mária (1927. 12. 14. - 1981. 01. 24.). Húsz évesen, 1947-ben szerzett diplomát a színiakadémián és még azon a nyáron összeházasodtak.
Itt egy akkori fényképük, talán éppen esküvőjük alkalmából készült. Sajnos, lelőhelyén, az egyébként rengeteg érdekességet tartalmazó europeana.eu weboldalon úgy dokumentálták, hogy a képen Vass Éva szerepel. Azóta kértem helyreigazítást az oldal üzemeltetőjétől, remélem, megteszi :)
Foto: Várkonyi László |
A Színház című hetilap 1947. évi 27. száma 10 új ösztöndíjas tag a Nemzetiben című cikkében így mutatta be Rákosi Máriát:
Tipikus halmozó. Elnök volt az Akadémián, játszott már komoly és vidám szerepeket mint növendék, ezenkívül elsőnek szerződtették a Nemzetibe, s a tetejébe a napokban még férjhez is ment Gábor Miklóshoz, a legtöbbre hivatott fiatal színészhez. Igaz, tehetségből is ez a kedves "fiatalasszony" halmozott össze legtöbbet évfolyamtársai között.
Pályáját tehát a legjobb előjelekkel kezdte meg a Nemzeti Színházban, ám hamar átkerült a Belvárosi, majd az Ifjúsági Színházba. 1960-tól 1981-ig, ötvennégy éves korában bekövetkezett haláláig a Madách Színház tagja volt és elsősorban epizódalakításaival keltett figyelmet.
1972-ben a Madách Színházban. Forrás: szinhaziadattar.hu |
Gyerekkoromban sokszor hallottam a rádióban azt a Csongor és Tünde felvételt, amelyben Ilmát személyesítette meg Gábor Miklós Csongora és Ruttkai Éva Tündéje oldalán, hangja, ízes beszéde máig a fülemben van.
Egyszer, az 1970-es évek elején színpadon is láttam Gábor Miklóssal Karinthy Ferenc: Szellemidézés című darabjában, amelyben a Gábor által játszott író-főhős családjának szakácsnője volt "Róza néni" néven. Kapott egy nagy pillanatot az előadásban, amikor, miután a szokásos esti vendégek felfedezték és megették a titkos összeesküvéssel befőzött és a gyerekszoba dunyhái alatt dunsztolódó baracklekvárját, rájön, hogy képtelenség rendbe tenni a bohém életvitelű író mindennapjait és az éjszaka közepén zörgeti fel munkaadóját, hogy adja ki a cselédkönyvét. Erre a jelenetre ment le a 2. felvonás függönye.
Gábor Miklósnak ez az első házassága nyilván nagyon rövid volt, két évnél nem tarthatott tovább, hiszen Ruttkai Évával 1950 áprilisában kötötték össze életüket.
Rákosi Máriától búcsúzzunk fiatal fényképével, a Minden megtörténhet című szovjet zenés vígjáték 1953-as előadásából:
Rákosi Máriától búcsúzzunk fiatal fényképével, a Minden megtörténhet című szovjet zenés vígjáték 1953-as előadásából:
Forrás: szinhaziadattar.hu |