2019. december 28., szombat

Körözött Gábor Miklós-mozifilmek

Már kilenc éve, a blog indulása után hamarosan írtam Gábor Miklós három elfelejtett filmjéről pontosabban rejtvénynek adtam fel kitalálásukat. Ám filmes életművéből nem csak ez a három filmje nem látható sehol, van még jónéhány ilyen. Bár a Duna és a Duna World napjainkban is rendszeresen tűz műsorra régi magyar filmeket, Gábor Miklós tekintetében az a tapasztalatom, hogy mindig ugyanazokat veszik elő. Ugyanez volt a helyzet abban az időben is, amikor a magyar közszolgálati televíziónak mindkét csatornája normálisan működött, és ugyanígy tett még fénykorában a mára lenyomorított m3 is. Gyanítom, ha más színész vagy rendező filmjeit figyelném meg ebből a szempontból, velük is nagyon hasonló lenne a helyzet. Érdemes is lenne egy felmérést készíteni ebből a szempontból a teljes magyar filmtermésről...

Az általam keresett Gábor Miklós-filmek egy kivétellel az 1960-as években készültek: tehát nem annyira régi alkotásokról van szó, hogy az ember azt feltételezze, mára elkoptak, megsemmisültek, hiszen kortársaik közül sok gyakran látható. S nemcsak a televíziók nem vetítik ezeket, hanem más forrásból sem férhetők hozzá: egy-két kivétellel nem jelentették meg őket annak idején műsoros videokazettán, később DVD-lemezen, s nincsenek, mert ezek miatt nem is lehetnek fent a mára megszaporodott videomegosztó portálokon sem.

A közelmúltban hoztam nyilvánosságra itt a blogban a "Gábor Miklós Filmklub" első részeként egy listát, amelyben felsoroltam Gábor Miklósnak minden olyan filmjét (és színházi előadásainak televíziós közvetítését), amelyek bármikor szabadon online megtekinthetők; a címekhez párosítottam a megfelelő linkeket, ahonnét közvetlenül megnyithatjuk őket. Igazán imponáló az anyag, de ebből nem látszik, hogy melyek azok a filmjei, amelyek viszont egyáltalán nem láthatók sehol. Most ezeknek a filmeknek a jegyzéke következik. 

Keresem tehát ezeket a filmeket, szám szerint tizenkettőt hátha néhányat közösen meg tudunk találni. De legjobb lenne, ha ezt a listát el lehetne juttatni a megfelelő televíziók filmszerkesztőihez, hiszen ők tehetnék a legtöbbet e filmek hozzáférése ügyében. azzal, hogy az elérhetőket műsorra is tűzzék.

Szolgálati közlemény: a filmcímekre kattintva pontosan tájékozódhatunk az illető filmről: stáblista és tartalmi összefoglaló nyílik meg a Magyar Nemzeti Digitális Archívum (MANDA) honlapjáról. Én itt a blogban közvetlenül egy-egy képpel segítem a filmekre való ráismerést. Még annyit, hogy ahol a megjegyzésben általában emlegetem a televíziót, azon a magyar közszolgálati televíziót értem.

KÖVETKEZZEN A LISTA!

                         📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺



Rendezte György István (1940)

A Duna TV utoljára 2007. december 17-én éjjel vetítette. Így ez a film a közelmúltban egyszer előkerült, aztán mégis elfelejtették a televíziós szerkesztők...


📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺



Három epizódból álló, három rendező által jegyzett játékfilm (1960). Gábor Miklós az első epizódban játszott, amelyet Jancsó Miklós rendezett.

Televízióban összesen egy alkalommal vetítették, még 1965-ben. Az 1980-as években a MOKÉP kiadta műsoros videokazettán, talán még valahol megtalálható.


 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺



Rendezte Szemes Mihály (1960)

Utoljára (és valószínűleg először is) 2000. május 4-én vetítette a magyar tv 2. csatornája. Azóta ez a film is kikerült a szerkesztők látóköréből, pedig főszerepe Gábor Miklósnak egyik legnagyobb filmes alakítása volt.



📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 



Rendezte Várkonyi Zoltán (1962)

Bemutatása óta nagy valószínűséggel soha nem tűzte műsorára egyetlen magyar televíziós csatorna sem.


📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺



Rendezte Máriássy Félix (1962)

Nagy valószínűséggel ezt a filmet sem vetítette soha egyetlen magyar televíziós csatorna sem. Videomegosztó portálon ugyan megnézhető, de körülbelül harmada, a Prágában játszódó jelenetek cseh nyelvűek, magyar felirat nélkül.


📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺



Rendezte Mihályfi Imre (1963)

Kétrészes mozifilm és egyúttal televíziós filmsorozat is volt. A magyar televízió utoljára 1985 márciusában vetítette le.


📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺



Rendezte Gertler Viktor (1964)

Televízióban utoljára 1995. március 8-án vetítették. 1998 decemberében és 1999 áprilisában tematikus filmklub keretében még vetítették budapesti moziban. Egy nem biztos, hogy hiteles, ám valószínű infó szerint, mivel sokáig volt dobozban, megsemmisítették.


📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺



Rendezte Zolnay Pál (1964)

Utoljára a Duna TV vetítette 2003. március 25-én


 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺



Rendezte Palásthy György (1964)

Televízióban először és utoljára 1966-ban fordult elő. Budapesten még elővette egy mozi 1999 januárjában.


📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺



Rendezte Keleti Márton (1964)

Televízióban először és utoljára 1965-ben tűzték műsorra. 1976 augusztusában egy Bujtor István filmjeiből összeállított sorozatban még vetítette Budapesten a Bányász mozi.


 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺



Rendezte Bán Róbert (1965)

Televízióban 2000. április 14-én még vetítették, azóta elfelejtették.


 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺



Rendezte Fejér Tamás (1969)

Ez volt az első magyar sci-fi témájú film. 2005 júniusában még műsorra tűzte a Duna TV. 2008. február 15-én vetítéssel egybekötött vitát rendezett róla a Politikai Intézet, azóta nincs nyoma.



 
 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺 📺
   

Legközelebb Gábor Miklós egyelőre elérhetetlen televíziós filmjeiről készítek hasonló listát.

2019. december 5., csütörtök

Könyv készült a centenáriumi kiállítás anyagából!

A könyvbemutató december 17-én lesz:



A Bajor Gizi Színészmúzeumban 2019. június 15-én nyílt meg Bessenyei Ferenc és Gábor Miklós avagy Gábor Miklós és Bessenyei Ferenc centenáriumi emlékkiállítása. Időszaki kiállítás, de azért elég hosszan, több, mint fél éven át látható, még ezekben a napokban is. Legújabb infó, hogy a nagy sikerre való tekintettel meghosszabbították 2020. március 1-jéig. Így aki nem látta, még van idő elmenni, bár most valószínűleg zimankósabb napok jönnek.


Én magam ott voltam a megnyitón, majd két hónappal később visszamentem egy jóbaráttal, és akkor tényleg rendkívül alaposan megnéztük, szinte át-tanulmányoztuk a kiállítást bevallom, én elfogultan nagyobb hangsúlyt fektettem a Gábor Miklós részre, de persze Bessenyeit sem hanyagoltam el :)

A kiállítás Gábor Miklós részének az OSZMI munkatársa, Huber Beáta muzeológus a kurátora. Még az anyaggyűjtés, szerkesztés időszakában megkeresett. Mint mondta, sokat segít neki ez a blog erre azóta is nagyon büszke vagyok!!! (Úgyhogy érdemes csinálni, még ha a mindennapokban nincs is túl nagy nézettsége...) Beáta rendkívül alaposan beleásta magát Gábor Miklós életművébe, sokoldalúan közelítette meg alakját. Ez már a kiállítás felületes megtekintésekor is látszik. De aki átolvassa a képfeliratokat és végigböngészi a monitorokon közreadott kiválóan megválogatott és szerkesztett tematikus anyagokat, az erről még inkább meggyőződhet.

És ha véget ér a kiállítás, ennek a nagy munkának a lényege megmarad: a Petőfi Irodalmi Múzeum (amelyhez hivatalosan az OSZMI és a Bajor Gizi Színészmúzeum is tartozik) egy emlék-kötetet jelentet meg, amely e kiállítás anyagára épül. Az egyes fotók mellett a két művész, illetve pályatársaik és barátaik  gondolatai kaptak helyet. A kötetet mindkét művész részletes pályaképe, valamint színházi- és filmszerepeik jegyzéke egészíti ki.




A könyv hátoldalán a következő ismertető lesz olvasható:

A kötet a huszadik századi magyar színháztörténet két nagyformátumú művészegyéniségének, a száz éve született Bessenyei Ferencnek és Gábor Miklósnak állít emléket.
Több mint félévszázados pályájuk során mindketten hivatásnak és szenvedélynek tekintették a színjátszást. Mesterségbeli tudásuk birtokában szinte eggyé váltak szerepeikkel. Bessenyei Ferenc Bánk bán, Othello és Tevje alakításával, Gábor Miklós pedig Hamlet, Tanner John és Lucifer figurájának életre keltésével hosszú időre hagyományt teremtett. Az album megörökíti a két színészlegenda ikonikus szerepeit, és bemutatja páratlanul gazdag és sokszínű pályafutásukat. A fotókat Bessenyei Ferenc és Gábor Miklós gondolatai kísérik, de kortársaik is szóhoz jutnak.
A sokszólamú elbeszélésből kirajzolódik a színházi műhelymunka gyötrelme, a szerepformálás öröme és nehézsége, a közönség ízlésének változása és a két művész magánélete.

Az előzetes információk szerint nemcsak gazdag, de nagyon szép kötet is lesz ez már a fentebb közölt képek alapján is megítélhető. December 17-én a helyszínen tartják a bemutatóját, ahol Gábor Miklós veje, Szigethy Gábor irodalomtörténész fog beszélni róla és nyilván e két színész-óriáshoz fűződő saját emlékeiről. 



Szerintem ez a könyv kiváló karácsonyi ajándék is lehet sokak számára.  Megvásárolható lesz a Bajor Gizi Színészmúzeumban (a bemutató délutánján 25% engedménnyel) és a Petőfi Irodalmi Múzeumban. Aki nem tud ezekre a helyszínekre elmenni, online is hozzájuthat. Most még nincs fent, de a megjelenés után biztosan megrendelhető lesz a SZÍNHÁZI KÖNYVEK oldalon.