2017. április 30., vasárnap

Gábor Miklós a Színiakadémián 2.

Másfél éve írtam Gábor Miklósnak a színi pályára való felkészüléséről, a színművészeti akadémián eltöltött éveiről. Akkor úgy fejeztem be, hogy jó lenne a Délibáb című színházi képes folyóirat megfelelő régi számait is tanulmányozni ez ügyben, de talán majd egyszer...

Nos, ez az "egyszer" eljött, nemrégen két egész napot csücsültem a Szabó Ervin Könyvtár központi épületében és reggeltől estig a Délibáb számait lapozgattam. Találtam is több vizsgaelőadást, amelyekben Gábor Miklós szerepelt igaz, csak képeket, minimális információkkal. Nem közölt a lap pontos szereposztást, semmilyen értékelést, kritikát, csak képriport-szerűen számolt be az előadásokról. Ráadásul, bár lefényképeztem a megfelelő oldalakat, a képek nem sikerültek túl jól. Egyrészt, mert ezek az újságokat féléves, ritkábban negyedéves vaskos kötetekbe kötötték, s emiatt bizony a lapoknak a gerinc felőli oldala nagyon rosszul látszik a képeken. Egy fokkal jobbak lehettek volna szkenneléssel, de csak egy fokkal, mert maguk a képek élesebbek lennének, de a belső oldalaik úgy is eldeformálódtak volna. 
Hát mindegy, ezzel kell beérnünk.

Az előző alkalommal két vizsgaelőadásról tudtam szót ejteni, a Délibáb-számok átnézése után viszont ma már összesen hat olyan előadást tudok regisztrálni, amelyekben Gábor Miklós játszott. Sajnos, nagyrészt nem tudom, hogy milyen szerepeket, mert maguk a darabok is jórészt ismeretlenek Mindenesetre amit eddig sikerült kiderítenem, azt most itt elkezdem összefoglalni és a képeket is megmutatom.

A megtalált első vizsgaelőadásról 1939. évi 51. számában adott hírt a Délibáb, tehát valamikor karácsony előtt mutathatták be. Ez Henry Kistemaeckers: Az ösztön című drámája volt. A flamand szerző darabját Ábrányi Emil fordításában 1906-ban játszotta Magyarországon először a Nemzeti Színház Márkus Emília és Ódry Árpád főszereplésével. Szerelmi háromszög történet, féltékenységi dráma, amelyben egy orvos végül is megmenti felesége halálosan megsebesült szeretőjének életét. Az 1939-es színiakadémiai vizsgaelőadás szereplői voltak Gábor Miklóson kívül: Romváry Gertrud, Naszódy Sándor, Gáti György, Hangay Márta, Hegedűs Éva  ám, hogy Gábor Miklós melyik szerepet játszotta, egyelőre nem állapítható meg.
Nézzük a képeket, először a teljes újságoldalt, utána Gábor Miklóst és partnerét, kinagyítva:



GM, Romváry Gertrúd


Következett Gárdonyi Géza: Falusi verebek című színdarabjának előadása, melyről 1939. évi 52. számában közölt képeket a Délibáb; tehát ez is december körül kerülhetett színpadra. Magát a darabot most is a Nemzeti Színház repertoárjából vették, ott volt az ősbemutató 1909-ben és játszották 1927-ben is. A képek alapján úgy sejtem, Gábor Miklós a "Kapitány" kisebb szerepét játszotta. Akit érdekel a darab, ITT elolvashatja. 

Képek:

GM, Hegedűs Éva Vereczkey Zoltán, Ilosvay Katalin, Szakáts István

1940. január-február körül mutathatták be vizsgaelőadásként Móricz Zsigmond: Nem élhetek muzsikaszó nélkül című darabját. Ez már ismerősebb számunkra. Gábor Miklós a kép szerint a Mircse nevű cigányprímást játszotta benne, ami egy kicsi karakterszerep. Viszont könnyen lehet, hogy ennek alapján kapta meg korai filmszerepét, Peti cigányt az 1941-ben bemutatott, Szigligeti Ede népszínművéből készült "A cigány" című filmben.



Naszódy Sándor, Sallay Kornélia, GM

Legközelebb innét folytatjuk, még három színiakadémiai vizsgaelőadás van hátra.



2017. április 19., szerda

Gábor Miklós-díj 2017: Pál András

Megvan a legújabb díjazott!

Április 17-én a Radnóti Színház Téli rege előadása után vehette át a Gábor Miklós-díjat PÁL ANDRÁS az ebben az előadásban nyújtott alakításáért. Leontes szerepét formálta meg, akit szinte őrületbe kerget a féltékenység. Amúgy a szerepet egykor Gábor Miklós is játszotta Kecskeméten...



A díjat Ascher Tamás nyújtotta át, ő most a díj kuratóriumának elnöke. Másfél évtizedig Koltai Tamás volt az elnök, aki 2015 nyarán váratlanul hunyt el. A kuratórium további tagjai, a pontos dokumentálás kedvéért: Meczner János rendező, Nádasdy Ádám nyelvész, költő-műfordító, Spiró György író és Stuber Andrea színikritikus.

Pál András fiatal, 35 éves színművész. A klasszikus kaposvári "fészek" neveltje, az első színészosztályban Babarczy László növendékeként végzett. Pályáját a pécsi színházban kezdte 2006-ban. 2010-ben szerződött Budapestre. Először a Pesti Magyar Színházban játszott, 2013 óta pedig a Radnóti Színház tagja.



Megnézhetünk vele egy hosszabb beszélgetést, ami 2014 nyarán készült, közben belekukkanthatunk több előadásba is:


Így, a lezser beszélgetésben is érzékelhető nagyon kellemes orgánuma; remélem, egyszer színpadon is hallhatom :)

Szakmai életének nem a Gábor Miklós-díj az első elismerése: nyert már Junior Príma-díjat, két alkalommal volt POSZT-díjazott, kapott díjat a Vidéki Színházak Fesztiválján, a Radnóti Színházban pedig egymás után háromszor is az évad legjobb színésze lett.

Tanít a Pesti Magyar Színház színiakadémiáján, és dolgozik egy konfliktuskezelő tréningben is, ahol eljátssza a nehezen kezelhető ügyfeleket, rosszul kommunikáló embereket... Ha ideje engedi, kosárlabdázik és dobol :) 

ITT egy friss interjút olvashatunk vele, hogy kiegészítsük a televíziós beszélgetést. EZ ITT pedig a Radnóti Színház honlapján az ő oldala. Végignézhetjük máris impozáns szereplistáját, a díjak között pedig már a tegnap kapott elismerés is ott van, igazán gyors volt a színház :) Az oldal ugródeszka-szerűen működik, mert például a "Sajtó"-ra kattintva fontos interjúkat találhatunk. Például EZT, ahol Pál András rendkívül érdekes és fontos dolgokat mond éppen Leontes alakjáról.

A Téli regét másfél hónapja mutatta be a Radnóti Színház, ITT az előadás stáblistája. Ha megnyitjuk, több kisebb anyagot megnézhetünk kedvcsinálóul, de az egyiket külön is ide másolom, ezzel fejezzük be a mai posztot. És egy nagy gratulációval!!!!


A fényképek forrása a színház.org

2017. április 3., hétfő

Gábor Miklós-díj

Gábor Miklós 1998. július 2-án hunyt el. 2000-ben Vass Éva felesége, és gyakori színpadi partnere Shakespeare darabjaiban is , megalapította a Gábor Miklós-díjat, az évad legjobb Shakespeare-alakításának díjazására.


A bronzplakett Vígh Tamás Kossuth-díjas szobrászművész alkotása:  egyik oldalán Shakespeare, másik oldalán Gábor Miklós arcképe látható.





A díj odaítéléséről szakmai kuratórium dönt, amelynek elnöke Koltai Tamás volt, 2015 nyarán tragikus hirtelenséggel bekövetkezett haláláig; tagjai Ascher Tamás, Meczner János és Spiró György.

Az elismerést Gábor Miklós április 7-i születési évfordulóján, vagy egy ahhoz közeli időpontban a színpadon, előadás után szokták átadni.

A 2009-es díjátadás: Szegezdi Róbert és Koltai Tamás (forrás. zaol.hu)

Mivel közeledik erősen április hetedike, nézzük meg együtt, hogy lassan két évtizedes története során eddig kik, mely színházak tagjai vehették át a díjat, és milyen Shakespeare-alakításukért. Mint majd látni fogjuk, nem osztják ki kötelezően minden színiévadban, hanem csak akkor, ha igazán kiváló színpadi teljesítményt ismerhetnek el. Eddig összesen két alkalommal, 2003-ban és 2010-ben történt meg, hogy a kuratórium nem talált kitüntetésre méltó Shakespeare-alakítást. Nem is rossz arány ez :)



2000
László Zsolt
A velencei kalmár / Antonio
Merlin Színház
2001
Varga Zsuzsa
Vízkereszt / Viola
Kaposvári Csiky Gergely Színház
2002
Herceg Zsolt
Szentivánéji álom / Puck
Britten operájának prózai szerepéért
Szegedi Nemzeti Színház
2004
Blaskó Péter
Titus Andronicus / címszerep
 Gyulai Várszínház
2005
Kulka János
III. Richárd / címszerep
 Nemzeti Színház
2006
Balázs Zoltán
Hamlet / címszerep
Bárka Színház
2007
Pogány Judit
Vízkereszt vagy bánom is én... / Bolond
Örkény Színház
2008
Hajduk Károly
Macbeth / címszerep
Katona József Színház
2009
Szegezdi Róbert
Hamlet / Claudius
Zalaegerszegi Hevesi Sándor Színház
2011
Hatházi András
Mértéket mértékkel [Szeget szeggel] / Herceg és Pompeius kettős szerepe
Kolozsvári Állami Magyar Színház
2012
Rába Roland
Hamlet / Polonius
Nemzeti Színház
2013
Gálffi László
Vihar / Prospero
Örkény Színház
2014
Cserhalmi György
Lear király / címszerep
Székesfehérvári Vörösmarty Színház
2015
Hegedűs D. Géza
Julius Caesar / címszerep
Vígszínház
2016
Bajomi Nagy György
Hamlet / címszerep
Szombathelyi Weöres Sándor Színház


Kíváncsian várjuk az idei döntést!