2017. május 27., szombat

Előtte az élet...

Kincslelet!!!!

Megjelent a MOZI ÉLET című hetilap 1947. június 27-i, 26. számában.





2017. május 19., péntek

Gábor Miklós a Film Színház Muzsika címlapjain

Ma azt vesszük számba, hogy Gábor Miklós az 1957-től fennálló közkedvelt és sajnos megszüntetett Film Színház Muzsika címlapjaira mikor és milyen apropóból került fel. A képek segítségével gyors áttekintést is nyerhetünk pályájának erről a részéről.

Annyi felületes ránézésre is látható, hogy a Film Színház Muzsika szempontjából a csúcs 1957 és 1967 közti korszaka, amikor évente átlagosan 2 címlapon szerepelt, összesen 21-szer, míg 1968 és 1990 közti sokkal hosszabb időszakban  összesen 5-ször volt címlapon... Az okok messzire vezetnek és persze nem is biztos, hogy a címlapra kerülés bármilyen szempontból is objektív fokmérő. Bár azért talán jelez valamit.

Mindenesetre mi most csak gyönyörködjünk és emlékezzünk:


1957. 11 szám
Gábor Miklós és Ruttkai Éva Balatonvilágoson piheni ki az évad fáradalmait:




1957. 30. szám
A Madách Színház bemutatta Hartog: Családi ágy című kétszereplős vígjátékát. A partner Tolnay Klári:





1957. 33. szám
Az Éjfélkor című film karácsonyi bemutatója alkalmából, Bánki Zsuzsával:




1958. 36. szám
Beaumarchais: Figaro házassága című darabját próbálják a Madách Színházban: Gábor Miklós (Figaro), Tolnay Klári (grófné) és Vass Éva (Cherubin):




1958. 39. szám
Jelenet a Figaro házassága előadásából Tolnay Klárival:




1959. 1. szám
Shaw: Az ördög cimborája premierje kapcsán Dudgeon Richárd szerepében Tolnay Klárival:




1960. 23. szám
Az Igazgató és a Szomorúszemű lány (Vass Éva) A fák állva halnak meg című spanyol darabban:




1960. 53. szám
Musset: Lorenzaccio című drámájának premierje alkalmából egy montázs Ilosvay Katalinnal:




1961. 13. szám
Bemutatták az Alba Regia című filmet, főszereplői Gábor Miklós és Tatjana Szamojlova:




1961. 22. szám
A színházi évad nagy eseménye Sarkadi Imre: Elveszett paradicsom című drámájának ősbemutatója, Sebők Zoltán pedig színészi életének egyik legfontosabb szerepe. Partnere Váradi Hédi (Mira):
 



1961. 43. szám
Négy hónap után újabb címlap Váradi Hédivel, Gibson: Libikóka című darabjának bemutatója alkalmából:




1962. 2. szám
A Hamlet bemutatója a Madách Színházban. Ophelia szerepében Vass Éva:




1963. 6. szám
Shaw: Tanner John házassága című darabja is rendkívül sikeres előadás lett. Tanner John Gábor Miklós, Anna Vass Éva:




1964. 11. szám
Shakespeare születésének 400. évfordulója alkalmából egy írását közölte a lap:





1964. 16. szám:
A 400. évforduló jegyében szerkesztett Shakespeare-emlékszám címlapján Ophelia és Hamlet:





1964. 35. szám:
Ebben az évben harmadszor címlapon Gábor Miklós. Apropója egy nagy riport, amely már a következő nagy szerepről, Füst Milán Negyedik Henrik-jéről szól:





1965. 20. szám
Szerb Antal: Ex című vígjátékának ősbemutatója, melyben I. Sancho király szerepét játszotta. Partnere Vass Éva (Marcelle):




1966. 20. szám
Ismét egy Hamlet-címlap Vass Évával a Madách Színház moszkvai vendégszereplése kapcsán:





1966. 41. szám
Hubay Vas Ránki: Egy szerelem három éjszakája című zenés tragédiájának premierje. Gábor Miklós (Bálint), Vass Éva (Júlia):




1967. 1. szám
Új sorozat indul a lapban Színészarcok címmel. Gábor Miklósról Sándor Iván írt nagyszerű tanulmányt. Ez a fénykép, Fejes László felvétele, nagy valószínűséggel akkor készült, mint az 1964. 35. szám címlapja...





1967. 41. szám
Molnár Ferenc: Színház című három egyfelvonásosát mutatta be a Madách Színház, Gábor Miklós mindháromban főszerepet játszott. Ez a második, a Marsall című darab, partnere Gombos Katalin:





1970. 47. szám
Az Oidipusz király címszerepére készül:




1972. 6. szám
Csehov: Sirály című drámájának premierje kapcsán. Gábor Miklós (Trigorin), Tolnay Klári (Arkagyevna):




1974. 41. szám
Kecskeméten vendégként Fülöp királyt fogja játszani a Don Carlosban:





1975. 36. szám
Vass Évával Racine: Bereniké című tragédiáját próbálják Kecskeméten:





1977. 6. szám
Németh László VII. Gergelyének címszerepét játssza Kecskeméten. Vagy elfelejtették a szerkesztők, hogy ez a kép 1974-ben már volt címlap náluk, vagy nem volt új képük az eseményhez...




1985. 28. szám
Gábor Miklós ekkoriban kapta meg A velencei kalmár Shylock alakításáért a legjobb férfialakítás díját az V. Országos Színházi Találkozón, valószínűleg ezért kapott végre olyan hosszú idő után címlapot:




1987. 16. szám
Súlyos betegségből felépülve újra játszik. A lap interjút közölt vele ebben a számban:




1989. 14. szám
Hetvenedik születésnapján címlappal és remek anyagokkal köszöntötte a Film Színház Muzsika:




1989. 37. szám
Mrozek: Arckép című drámáját rendezi a Várszínházban:





1990. 4. szám
Az utolsó címlap...
Eörsi István Lukács Györgyről szóló, Interjú című darabjában Törőcsik Marival:



2017. május 13., szombat

Gábor Miklós a Színiakadémián 4.

Aki egyben szeretné átfutni az egész minisorozatot, itt vannak az előző részek:

1. rész
2. rész
3. rész


Most pedig térjünk rá az utolsó, hatodik vizsgaelőadásra. Ez voltaképpen két darabot jelent, amelyet egy este mutattak be. Azaz, pontosabban egy délelőttön, ugyanis a színiakadémiai vizsgaelőadások akkoriban a Nemzeti Színház színpadán kerültek színpadra, általában vasárnap délelőtt fél 11-kor. Bár a Népszava recenzense délutánt ír... De nekünk ez már annyira nem fontos, mert nem késhetünk le róla :)

Molière és Rostand egy-egy vígjátékában vizsgáztak nyilvános előadás keretében szombaton délután a Nemzeti Színházban az Országos Színművészeti Akadémia növendékei. Molière "A kényeskedők" című egyfelvonásosát és Rostand "A regényesek" című háromfelvonásos vígjátékát adták, dicséretesen jó rendezésben, gyorsan pergő előadásban, kitűnő összejátszással. Mind a két darabban megint különösen kitűnt Naszódi Sándor, Galamb György, Gábor Miklós és Gáti György. 

Ezt a kritikarészletet egyszer régen már megmutattam, de akkor nem volt hozzá képem. Most van, több is, a Délibáb színházi hetilap 1940. 20 számából. Ebből megtudhatjuk, hogy a végzős hallgatók mellett a női főszerepet az elsőéves Nizsinszky Tamara játszotta. Ő Márkus Emília unokája volt, első házasságából született lánya, Pulszky Romola és a legendás balett táncos, Vaclav Nizsinszky színi pályára készülő lánya.

Itt a teljes újságoldal ...



... és mutatom külön a lényeget:


GM és Nizsinszky Tamara

A sorozat befejezéseként pedig egy tabló-szerű kép, ugyanerről az oldalról, kinagyítva: a végzős színiakadémisták és osztályfőnökük.

Felső sor:
Gábor Miklós, Galamb György, Lehotay Árpád tanár, Hangay Márta, Vereczkei Zoltán
Alsó sor:
Ilosvay Katalin, Naszódi Sándor, Bíró Anna







2017. május 7., vasárnap

Gábor Miklós a Színiakadémián 3.

1939/40-ben járunk,  Gábor Miklós végzős hallgató...

Folytassuk az eddig megtalált hat színiakadémiai vizsgaelőadás képes áttekintését a negyedik és ötödik produkcióval (az első háromról ITT írtam).

Kis sorozatom első részében ugyan már szóltam a következő dupla előadásról, de most megteszem újra az időrend teljességének kedvéért.
1940 február vége március eleje körül egy estén mutatták be Hugo von Hofmannstahl: A balga és a halál című drámai költeményét és Schöntan verses vígjátékát, melynek címe Arany asszony (Aranyasszony formában is emlegetik).

Ezt a Népszava írta 1940. március 2-án:

Az előadások hibátlanok, gyorsan gördülők voltak és megismertettek egynéhány sok reményre jogosító színészjelölttel. Mindkét darabban nagy szerepe volt Gábor Miklósnak, aki izmos tehetségnek mutatkozott s játékáért meleg tapsokat kapott.

Képet az Aranyasszonyból tudok mutatni, a Délibáb színházi hetilap 1940. 9. számából. Ebben "Péter legény" szerepét játszotta.
Ha jobban megnézzük, itt még elírták a keresztnevét. De hamarosan megtanulják :) 




Külön kinagyítva Romváry Gertruddal


Következett A heidelbergi diákélet, egy szintén akkor már régóta nagy népszerűségnek örvendő német vígjáték. Szerzője Wilhelm Meyer-Förster. A darabot többször is megfilmesítették, később amerikai operett, majd zenés film is készült belőle The Student Prince címmel (a nagykanizsai születésű Sigmund Romberg zenéjével).

Ebben Gábor Miklós egy igazi karakterszerepet, az idős Jüttner professzort játszotta. Így értékelte az előadást a Népszava kritikusa.



Külön is ideírom, ami nekünk a legfontosabb belőle:

Most is, mint a legutóbbi vizsgaelőadáson feltűnt Gábor Miklós alakítása egy öreg tanár szerepében: mértéktartó, jól beszélő, nagyon intelligens színésznek látszik.

Akárki is volt az "r"-rel jelzett recenzens, már ebben a korai pillanatban remekül "beletrafált" Gábor Miklós színészi egyéniségének jellemzésébe...

Itt egy kép, Naszódi Sándorral a Délibáb 1940. 19. számából. Úgy tűnik, egy rajongója már akkor akadt, aki ebben a példányban ceruzával körberajzolta a fejét :)



Az előadást június 25-én a rádió is közvetítette:




Még egy előadás van hátra, legközelebb folytatom!